Щороку першими проявами весни є поява ранньоквітучих рослин, так званих першоцвітів. Деякі види першоцвітів є рідкісними, реліктовими, такими, що знаходяться під загрозою зникнення та занесені до Червоної книги України. Обсяги торгівлі цими рослинами, особливо в передсвяткові дні, набирають злочинного характеру.
На жаль, з кожним роком кількість першоцвітів в Україні зменшується. За даними екологів, щорічно у період березня та квітня в Україні знищується до 20 мільйонів цих рослин. Перші вісники весни, що дарують нам радість, опинились на межі зникнення. І це все наслідки недбалого ставлення людини до природи, адже дуже багато охочих намагаються весняні квіти перетворити у засіб заробітку.
Відповідно до статті 19 Закону України «Про Червону книгу України»: «Спеціальне використання (добування, збирання) об’єктів Червоної книги України здійснюється у виняткових випадках лише у наукових і селекційних цілях, у тому числі для розмноження, розселення і розведення у штучно створених умовах, а також для відтворення популяцій за дозволом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, на підставі рішень Національної комісії з питань Червоної книги України, прийнятих відповідно до її повноважень.
“Спеціальне використання (добування, збирання) об’єктів Червоної книги України з метою отримання прибутку забороняється.”
За придбання незаконно зібраної рослини передбачена відповідальність за статтею 88-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення у вигляді штрафу на суму від тридцяти (510 грн) до ста неоподаткованих мінімумів доходів громадян (1700 грн).