ДЕРЖАВНА СЛУЖБА УКРАЇНИ З ПИТАНЬ БЕЗПЕЧНОСТІ
ХАРЧОВИХ ПРОДУКТІВ ТА ЗАХИСТУ СПОЖИВАЧІВ
ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ДЕРЖПРОДСПОЖИВСЛУЖБИ В
ЧЕРКАСЬКІЙ ОБЛАСТІ
Управління фітосанітарної безпеки
Термінове інформаційне повідомлення №11
станом на 23 травня 2022 року.
На території області розпочався літ метеликів яблуневої плодожерки.
Інтенсивний літ метеликів відбувається від 19 до 24 години в тиху суху погоду за температури не нижче 15 °С. Метелики живляться краплинною вологою. Статеве дозрівання самок триває 2 — 3 доби, після чого вони починають виділяти феромони, які приваблюють самців. Через 2 — 3 доби після спарювання починається відкладання яєць. Відродження гусениць починається при досягненні суми ефективних температур 230 °С з відхиленням в окремі роки від 190 до 280 °С. Гусениці деякий час тримаються на поверхні плода, потім вгризаються в м’якуш, заплітаючи вхідний отвір павутиною і недогризками. Живлення гусениць триває у Лісостепу — 25 — 30 діб. Після цього вони залишають плід і коконується.
Обмежують чисельність метеликів застосуванням феромонних пасток і харчових пасток – приманок наповнених солодкою рідиною (квас, компот, сік та інш.) з додаванням дріжджів.
Феромонні пастки розвішують у середині крони дерев з західної сторони так, щоб торцові частини були звернені в напрямку основних вітрів на висоті ¾ крони. Пастки приманки розміщують біля дерев.
Обробітки інсектицидами проводять при відродженні гусениць. Для обробітку в приватному секторі від гусені яблуневої плодожерки застосовують інсектициди: ампліго, фк– 4 мл / 10 л води, бомбардир, вг – 0,7 г _10 л. води, карате зеон, мк.с – 4мл/10 л. води, матч, ке – 8мл/5 л. води, прованто вернал, кс – 2мл/10л. води, прованто максі, вг – 0,7г/10 л. води, прованто профі, вг – 1г/10 л. води, проклейм, рг- 3г/10л. води, рімон, ке – 6 мл/10 л води, рубус протект, вг – 0,7г/10 л. води, тор, кс – 4мл/10 л. води та інші інсектициди згідно «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні»
Зазначені препарати ефективні проти супутніх шкідників яблуні: листовійок, попелиці, молі, пильщика.
Застосовуючи засоби захисту рослин варто пам`ятати, захисні заходи слід проводити в тиху безвітряну погоду в ранішні та вечірні години. Не менше як за дві доби, про час та місце проведення обробітків, необхідно обов`язково попереджувати Голів ОТГ, старостів сіл і селищ, населення села та пасічників. На оброблених ділянках обов’язково виставляють попереджувальні знаки.
При роботі з засобами захисту рослин слід дотримуватись загальноприйнятих державних санітарних правил ДСП 8.8.1 та правил особистої гігієни.
Начальник управління
фітосанітарної безпеки Віктор ЖОВНІР
Начальник відділу прогнозування,
фітосанітарної діагностики та
аналізу ризиків Ірина ІЩЕНКО
33-76-19